Stroje nebo volné váhy?
- Zaměření tréninku
- Svalový rozvoj – kulturistika.
- Silový a sportovní rozvoj.
- Svalový rozvoj pro kulturistiku
- Výběr cviku – stabilní, bez bolesti kloubů, zasahující požadovanou svalovou skupinu, bezpečný při svalovém selhání – výhoda strojů (př. multipress).
- Stroje umožňují zasáhnout svalovou skupinu s menším nárokem na koordinaci ostatních svalový skupin a zpevnění -> menší zátěž pro nervový systém, rychlejší regenerace a tím pádem častější procvičení svalové skupiny.
- Častější trénink blíže ke svalovému selhání s menším nárokem na regeneraci.
- Variabilita úhlů – např. triceps na kladce.
- Silový a sportovní rozvoj
- Stroje mohou být optimální v určitých fázích tréninku – viz. objemová fáze + doplňková cvičení.
- V objemové fázi, stejně jako u kulturistů stroje umožňují zasáhnout svalovou skupinu s vyšší mírou objemu a menšími nároky na nervový systém. Avšak potenciálně mohou ovlivnit práci těla jako celku, pokud by byl prováděn pouze silový trénink -> udržovat silové cviky, popřípadě sportovní aktivity.
- Doplňková cvičení – zdůraznění práce potřebných svalových skupin, např. pro sprintera práce na lýtkových svalech a zadní straně stehen, pro powerliftera aktivace a posílení tricepsů na kladce, pro vzpěrače se slabší přední stranou stehen hacken dřep pro eliminaci zad.
- V tomto případě tak platí, že stroje mohou být v objemové části programu více zastoupeny společně s technickou prací na hlavních liftech a následně plní roli potřebného doplňkového cvičení.
Stanovení maximální tepové frekvence
- Je odlišná v závislosti na aktivitě.
- Mění se s věkem.
- Aktualizovat 1x ročně.
- MTF – 10 min @ 7-8 + 1 min @ 9 + 30 s @ 10.
- MPF – 30 min co nejrychleji, MPF pak odpovídá 95 % průměrného tepu bez úvodních 10 min aktivity. Př. posledních 20 min průměr 160 BPM x 0,95 = 152 tepů/min.